Dzielnica Śródmieście – zamieszkaj w centrum Warszawy

Autor: Małgorzata Lompert - data: 23/10/2021

Ocena artykułu:

5
(1)

Dzielnica Śródmieście – to miejsce w centrum Warszawy, które kusi wielu mieszkańców. Jak wygląda tu życie i co ma do zaoferowania ten obszar? Sprawdź!

 

Dzielnica Śródmieście – w centrum metropolii
Jakie miejsce wybrać do życia w Warszawie?
Dzielnica Śródmieście # 5/18

 

Śródmieście to już piąta z 18 dzielnic stolicy, którą chcę przedstawić moim czytelnikom w cyklu „Poznaj Warszawę z LOMPERT Premium Real Estate i wybierz swoje miejsce na ziemi”. Ta część Warszawy położona jest po lewej stronie Wisły. W rankingu, który odbył się w bieżącym roku 2021, dzielnica Śródmieście została uznana za najlepiej rozwiniętą strefą rozrywkową i kulturową. Ale czy warto tam zamieszkać lub zainwestować? Zapraszam na wirtualny spacer po centrum Warszawy!

Warszawa Śródmieście – informacje ogólne i lokalizacja

 

Dzielnica Śródmieście to najstarsza część Warszawy. To właśnie tutaj znajduje się największa liczba historycznych kamienic – z których wciąż niestety bardzo wiele wymaga odrestaurowania. Ta unikatowa zabudowa bardzo wiele straciła podczas II wojny światowej. W późniejszym okresie została odbudowana, niemniej już widać, że po części niszczeje.

Śródmieście składa się z następujących poddzielnic.

 

  • Nowe Miasto – pomimo nazwy „Nowe Miasto” jest to druga najstarsza część Warszawy. Po wojennych zniszczeniach została zrekonstruowana i zabudowana współczesnymi blokami.
  • Stare Miasto – to najstarsza część Śródmieścia. Pomimo dotkliwych zniszczeń podczas II wojny światowej udało się ją w pełni odbudować i w roku 1980 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Powiśle – położony nad Wisłą obszar, który obecnie prężnie się rozwija pod względem oferty mieszkaniowej. Dawniej były to tereny przemysłowe (rozwijały się tu od XVIII wieku), współcześnie zaś jest to osiedle z dominującą funkcją mieszkalną.
  • Solec – leży w południowej części dzielnicy. Dawniej był to również obszar przemysłowy, współcześnie zaś teren prężnie rozwija się pod względem mieszkaniowym.
  • Ujazdów – granice tego obszaru wyznaczają plac na Rozdrożu, Trasa Łazienkowska, wybrzeże Wisły oraz ulice: Czerniakowska, Gagarina, Spacerowa, Aleje Ujazdowskie i Piękna.
  • Śródmieście Południowe – jest to teren położony na południe od Alei Jerozolimskich. Obejmuje takie obiekty jak Politechnika Warszawska, plac Konstytucji, Sejm i Centrum LIM.
  • Śródmieście Północne – leży na północ od Alej Jerozolimskich. Znajdują się tam m.in. Traktat Królewski, Teatr Wielki czy Pałac Kultury i Nauki.
  • Muranów – to tutaj znajdowała się dzielnica żydowska, która została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, po powstaniu w getcie warszawskim. Całkowicie nowe osiedle zbudowano dopiero po wojnie.

Warszawa Śródmieście – kto będzie czuł się tutaj dobrze?

 

Śródmieście to ścisłe centrum Warszawy – miejsce, w którym infrastruktura oraz zaplecze kulturowe i rozrywkowe są doskonale rozwinięte. Dlatego można uznać, że jest to świetna lokalizacja dla ludzi aktywnych zawodowo. Bogata oferta szkół powoduje, że tę dzielnicę chętnie zamieszkują również rodziny. Odnajdą się tu też studenci, ponieważ na terenie Śródmieścia znajdują się dwie renomowane uczelnie. Są to Uniwersytet Warszawski przy Krakowskim Przedmieściu oraz jedna z najlepszych szkół wyższych w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli Politechnika Warszawska.

 

Ponadto można tu znaleźć bogatą ofertę rozrywkowo-kulturalną. Położenie Śródmieścia powoduje, że jest to niezwykle gwarna i tętniącą energią dzielnica. To tutaj ogniskuje się życie miejskie dla osób właściwie w każdym wieku. Dużą popularnością cieszą się m.in. Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście oraz Bulwary Wiślane na Powiślu – doskonałe miejsce do relaksu oraz uprawiania sportu.

 

Ścisłe centrum zamieszkują zwykle osoby powiązane z biznesem, polityką i rozrywką. Ci pierwsi wybierają często topowe nieruchomości premium, chcąc jednocześnie być blisko życia miejskiego oraz pracy i szkół. Północna część dzielnicy Śródmieście – jak Muranów czy Powiśle – to zaś miejsca spokojniejsze i tańsze, jeśli chodzi o ceny najmu i zakupu nieruchomości. To tutaj zazwyczaj zamieszkują rodziny i osoby starsze.

 

Czytaj też: Dzielnica Wola – nowoczesność z tradycjami

 

Osobiście uwielbiam tę okolicę za ogromnie bogatą ofertę kulturalną – przede wszystkim teatrów, kin, galerii i muzeów. Znajdują się tu aż 24 teatry – m.in. Teatr Polonia, Teatr 6. Piętro, Teatr Muzyczny Roma czy Teatr Wielki (Opera Narodowa). Jak przystało na stolicę europejską, centrum Warszawy może się poszczycić absolutnie doskonałym zapleczem gastronomicznym. Liczba wspaniałych restauracji i kawiarni jest tu naprawdę długa – a wciąż powstają nowe zachwycające miejsca.

 

Jeżeli ktoś jest zwolennikiem sportów i terenów zielonych, ale zależy mu na bliskości centrum, wówczas powinien wybrać Powiśle. Na położonych tam Bulwarach Wiślanych rozciąga się długi, nowoczesny deptak, który wciąż jest rozbudowywany. Można tam uprawiać jogging, jazdę na rolkach czy rowerze, a także złapać chwilę oddechu w pobliskich barach.

 

Warszawa Centrum (Śródmieście) – jaką znajdziesz tu infrastrukturę?

 

W tej części Warszawy znajdziesz wszystkie środki komunikacji miejskiej dostępne w najlepszych metropoliach na świecie. Do dyspozycji masz dworce kolejowe, metro oraz linie tramwajowe i autobusowe.
Linia tramwajowa łączy tę dzielnicę z wieloma obszarami – m.in. z Mokotowem, Żoliborzem, Bielanami, Bemowem, Ochotą, Wolą czy Pragą. Są też jednak miejsca – takie jak osiedle Centrum oraz rondo ONZ – w których można się przesiąść w inny środek transportu i łatwo dojechać do reszty dzielnic Warszawy: zarówno tych prawo-, jak i lewobrzeżnych Wisły.

 

Zobacz również: Dzielnica Mokotów – mieszkania i domy w pięknym otoczeniu

 

Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe, to w dzielnicy Śródmieście niestety wciąż pozostawiają one wiele do życzenia. Jedna z najdłuższych znajduje się na Bulwarach Wiślanych – łączy Śródmieście z Żoliborzem i Bielanami. Druga duża ścieżka rowerowa prowadzi zaś aleją Jana Pawła II – od Żoliborza aż po Politechnikę.

Śródmieście – dzielnica atrakcji turystycznych i zabytków

 

W ścisłym centrum dzielnicy Śródmieście znajdują się nie tylko siedziby dużych firmy, lecz także atrakcje turystyczne – takie jak choćby Pałac Kultury i Nauki. Polecam, aby wjechać na 30. piętro budynku i zobaczyć monumentalną panoramę całej Warszawy! W tym rejonie mieszczą się też: Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Miasta Warszawy, Muzeum Etnograficzne czy Galeria Sztuki Zachęta, w pobliżu której można odwiedzić także Grób Nieznanego Żołnierza.

 

Znajdziesz tu też dużą liczbę modnych lokali, galerii i klubów, które przyciągają inwestorów. Ostatnio w tym rejonie powstała m.in. restauracja Roberta Lewandowskego – NINE's Restaurant & Sports Bar.

 

Najstarszą część Śródmieścia stanowi Stare Miasto, zwane również Starówką. Warto tu zobaczyć Zamek Królewski i Pałac Prezydencki, mieszczący się przy ul. Krakowskie Przedmieście. Otaczają go liczne kawiarnie, restauracje oraz puby, w których można nie tylko dobrze zjeść, lecz także miło spędzić czas. W pobliżu Starego Miasta znajdują się też Pałac pod Blachą, Kolumna Zygmunta, katedra św. Jana czy kościół Jezuitów.

 

Czytaj też: Praga – dzielnica o wyjątkowych tradycjach i atmosferze

 

Idąc ulicą Nowy Świat, dojdziemy do ronda de Gaulle’a, na którym znajduje się słynna palma warszawska. Jest to palma daktylowa, która została wykonana ze sztucznych tworzyw i naturalnych materiałów w ramach projektu polskiej artystki Joanny Rajkowskiej noszącego nazwę „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”.

 

Inne miejsca, które warto zwiedzić w tej dzielnicy, to Łazienki Królewskie, Belweder, plac Bankowy, Uniwersytet Warszawski, Zamek Ujazdowski, ogród Saski oraz Pałac Prezydencki.

 

W tym kontekście nie sposób też nie wspomnieć o edukacyjnej atrakcji znajdującej się na Powiślu – Centrum Nauki Kopernik. Zjeżdżają się tam dzieci i młodzież z całej Polski. Celem tego ośrodka jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a według misji także: inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

 

Śródmieście – tereny zielone

 

Dużą zaletą Śródmieścia – jako ścisłego centrum Warszawy – jest liczba terenów zielonych. Ta dzielnica ma naprawdę dużo do zaoferowania miłośnikom natury czy osobom lubiącym oddać się różnym aktywnościom sportowym.

 

Znajduje się tu aż 20 parków, wśród których największy to Łazienki Królewskie – zajmujące ponad 76 hektarów. Inne to m.in. ogród Krasińskich, park Ujazdowski czy park Dolinka Szwajcarska. Mają one długą historię, powiązaną z sąsiadującymi pałacami – na Wodzie, Krasińskich i Saskim. Park Kazimierzowski ma podobne pochodzenie. Innym ważnym parkiem w Śródmieściu jest także ten im. Józefa Piłsudskiego na Polu Mokotowskim. Ponadto na tym terenie zlokalizowana jest też spora liczba skwerów i zieleńców.

 

Śródmieście a infrastruktura handlowo-usługowa – co powinieneś wiedzieć?

 

Centrum Warszawy – a tym samym dzielnica Śródmieście – wzorem innych centrów stolic europejskich posiada bardzo bogatą infrastrukturę handlowo-usługową. Duże centra handlowe to m.in. Złote Tarasy, C.H. Arkadia oraz Vitkac – jedyny w takim rodzaju dom handlowy, mający w ofercie największe światowe marki premium.

 

Nie sposób nie wspomnieć również o zrewitalizowanej w 2016 roku Hali Koszyki – z licznymi restauracjami i lokalami usługowymi. W tym rejonie warszawy bogatą ofertę ma również strefa beauty i SPA. W Śródmieściu znajdują się także różne targowiska – np. przy placu Konstytucji, w Slow Market nad Wisłą oraz przy Hali Mirowskiej, w której można nabyć rzadkie produkty sezonowe, regionalne i orientalne.

 

Dzielnica Śródmieście – zalety i wady

 

Mieszkanie w centralnej części stolicy niesie za sobą wiele korzyści – dotyczących zarówno mieszkań do wynajęcia, miejsc rekreacyjnych, sprawnej komunikacji miejskiej, jak i cennych zabytków, które warto zobaczyć.

 

Wśród zalet można wymienić:

  • dobrze rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową,
  • bardzo dobrą komunikację,
  • doskonale rozwiniętą branżę gastronomiczną,
  • bogatą ofertę kulturalną (kina, teatry, muzea etc.),
  • dużą liczbę terenów zielonych.

Za wady można zaś uznać:

  • korki uliczne,
  • brak ścieżek rowerowych,
  • zgiełk życia miejskiego,
  • smog i jakość powietrza,
  • wysokie ceny mieszkań i najmu.

 

Jednak pomimo tych wad, które w większości są raczej standardowe dla dużych aglomeracji, Śródmieście cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, inwestorów i osób przybywających z zagranicy. Dzielnica ta przeżywa również renesans rozwoju – dlatego nie dziwi fakt, że ceny nieruchomości w tej dzielnicy należą do najwyższych w całej Warszawie.

 

Niemniej skala korzyści z zamieszkania w tej części stolicy dla wielu osób znacznie przeważa związane z nią negatywy. Jeśli więc jesteś zainteresowany najmem lub zakupem mieszkania w Śródmieściu – napisz do nas. Oferujemy pełne wsparcie w całym procesie, tak abyś możliwie jak najszybciej mógł zamieszkać w swoim idealnym miejscu na ziemi!

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Dziękujemy za Twój komentarz



Twój adres email nie zostanie opublikowany, widoczne pola to imię i treść komentarza.

Inne artykuły, które polecam na naszym blogu LOMPERT Premium Real Estate

LOMPERT Premium Real Estate Sp. z o.o.
Ul. Aleksandra Gieysztora 6 lok. U2
02-999 Warszawa

partnerzy mls   partnerzy wspon