Dzielnica Wola – nowoczesność z tradycjami

Autor: Małgorzata Lompert - data: 08/09/2021

Ocena artykułu:

0
(0)

Dzielnica Wola to wyjątkowe miejsce. Burzliwa przeszłość odcisnęła na niej swe piętno, ale obecnie rejon ten pokazuje nowoczesne oblicze Warszawy.

 

Dzielnica Wola – nowoczesność na historycznym gruncie

Jakie miejsce wybrać do życia w Warszawie?
Dzielnica Wola # 4 /18

 

Dzisiaj przyszedł czas na kolejną dzielnicę Warszawy w ramach cyklu pt. „Poznaj Warszawę z LOMPERT Premium Real Estate i wybierz swoje miejsce na ziemi”. Tym razem chciałabym Państwu przybliżyć dzielnicę, która przeżywa swój renesans, a jej tło historyczne jest jedyne i niepowtarzalne. Opowiem, dla kogo jest to idealne miejsce, co ma do zaoferowania, jak wygląda tu codzienne życie. Zapraszam do lektury, bo naprawdę warto!

 

Historia Woli – krótki rys

 

Obecna dzielnica Wola niegdyś była po prostu wsią. Jej rozkwit nastąpił z końcem XIX wieku, kiedy to utworzono połączenie kolejowe pomiędzy Warszawą a Wiedniem. Wówczas to tutaj – po lewobrzeżnej stronie Wisły – zaczęły powstawać stacje towarowe, co wiązało się z szybszym wzrostem atrakcyjności tego miejsca. W rejonach tych pojawiały się też wówczas fabryki rodzinne, których założycielami były często osoby z zagranicy.

Wieś Wola została przyłączona do Warszawy w 1916 roku. Podczas II wojny światowej dzielnica została doszczętnie zniszczona. Podczas okupacji niemieckiej rejony ulic Chmielnej, Żelaznej, Siennej, Śliskiej, Grzybowskiej i Chłodnej znalazły się na terenie dzielnicy żydowskiej, gdzie utworzono tzw. getto warszawskie. Zostało ono odgrodzone od reszty miasta wysokim ceglanym murem. Szacuje się, że w getcie przebywało około 590 tysięcy Żydów. Panowały tam niezwykle ciężkie warunki życia: głód, choroby, tłok oraz terror.

Tylko w okresie od 1940 roku do połowy 1942 roku zginęła 1/4 mieszkańców getta. W czasie Powstania Warszawskiego na Woli zginęło ponad 50 tysięcy osób.

Zaraz po wojnie przystąpiono do odbudowy dzielnicy. W miejsce pięknych przedwojennych kamienic zrównanych z ziemią pojawiły się bloki, w których początkowo zamieszkiwali biedniejsi mieszkańcy Warszawy. To tutaj pojawiły się takie zakłady pracy jak: Polfa, Zakłady im. Róży Luksemburg, Zakłady Radiotechniczne im. Marcina Kasprzaka, Foton. Niestety wiele z nich nie przetrwało trudnych czasów kapitalizmu.

 

Zobacz też: Praga – dzielnica o wyjątkowych tradycjach i atmosferze

Warszawa Wola – wczoraj a dziś…

 

Tak jak w przeszłości był to rejon Warszawy najprężniej się rozwijający – tak i dzisiaj, w XXI wieku, rozwój jest nadal wpisany w DNA tej dzielnicy. Różnica polega jedynie na tym, że kiedyś powstawały tu głównie przedsiębiorstwa rolno-spożywcze, gorzelnie, browary, wiatraki czy cegielnie. W połowie XIX w. – już po zbudowaniu kolei warszawsko-wiedeńskiej – były to także ośrodki związane z przemysłem metalowym, garbarskim i włókienniczym.

Dzisiaj zaś Wola to dzielnica skupiająca w swych ramach siedziby wielkich firm, międzynarodowych korporacji, banków etc. Zasiedlają one przestrzenie w nowoczesnych przeszklonych wieżowcach, które wyrastają tu jeden po drugim. Wszystko to sprawia, że dzielnica ta przeżywa bardzo intensywny rozwój, stając się jednym z centr biznesowo-finansowych Warszawy – na wzór innych europejskich stolic.

Mieszkania Wola – jak obecnie wygląda tu budownictwo?

 

Prężnemu rozwojowi biznesowemu towarzyszy także rozwój budownictwa mieszkaniowego. Dlaczego tak się stało? Patrząc na zabudowę centrum Warszawy, możemy łatwo wywnioskować, że brak gruntów w tym rejonie spowodował, iż inwestorzy wykupują kolejne, najbliższe Śródmieściu tereny. Powoduje to rozkwit tych dzielnic, które znajdują się stosunkowo blisko centralnej części miasta – takich jak właśnie Wola.

Wola graniczy bowiem z takimi dzielnicami Warszawy jak Śródmieście, Żoliborz, Ochota, Bemowo i Włochy. Obecnie obszary Woli położone blisko centrum – tj. Nowolipki, Powązki czy Mirów – należą do najszybciej rozwijających się pod względem biznesowym i mieszkaniowym. Powstają tu więc luksusowe centra handlowe, ale także unikatowe apartamentowce klasy premium. To z kolei przekłada się na inwestycje w tereny zielone, ośrodki kultury i sportu oraz modernizację starych budynków. Niewątpliwie wszystko to zmienia komfort życia mieszkańców, stwarzając zupełnie nowe możliwości spędzania wolnego czasu.

W ślad za tym rozwija się również komunikacja. To właśnie na Woli znajdziemy wszystkie dostępne środki komunikacji – metro, tramwaje i autobusy. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najlepiej rozwiniętych pod względem komunikacyjnym dzielnic. Dostęp do drugiej linii metra i poprawa jakości infrastruktury drogowej niewątpliwie sprzyjają temu rozwojowi. Rozbudowa metra z dwóch stacji – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ – o kolejne trzy, oddane do użytku w kwietniu 2020 roku (Płocka, Młynów i Księcia Janusza), mocno przyczyniła się do rozwoju całej Woli. A to nie wszystko – niedługo bowiem nitka zostanie wydłużona także do rejonów Bemowa, co dodatkowo podniesie komfort komunikacji.

 

 

Wola – dzielnica wielu miejsc do zobaczenia

 

Dzielnica Wola obfituje w wiele miejsc, które warto zwiedzić – niezależnie od tego, czy jest się mieszkańcem, czy turystą. Należą do nich punkty o dużej wartości zabytkowej i historycznej, takie jak:

  • mur getta,
  • Muzeum Powstania Warszawskiego,
  • Kolonia Wawelberga – najstarsze osiedle w Warszawie,
  • Gazownia Warszawska – muzeum i industrialna zabudowa, obecnie także miejsce różnych działań kulturalnych (wernisaże, sesje zdjęciowe etc.).

Na pewno na szczególną uwagę w tym rejonie Warszawy zasługuje teren Młynowa. W przeszłości bowiem to tu właśnie odbywały się wolne wybory królów polskich, tutaj też znajdowało się getto warszawskie i doszło do krwawych momentów podczas Powstania Warszawskiego.

Miałam kiedyś okazję sprzedawać mieszkanie kobiecie z Izraela, której wujek podczas II wojny światowej przebywał w getcie warszawskim, potem zaś prowadził warsztat samochodowy właśnie na Woli. Widząc ogromne wzruszenie klientki, zrozumiałam, ile ten rejon skrywa w sobie historii i ludzkich uczuć – niestety w dużej mierze związanych z ciężkimi momentami życia.

Spacerując po Woli, warto też odwiedzić pięknie odrestaurowaną ulicę Chłodną – z masą urokliwych restauracji, muzyką na żywo etc. Znany w skali całej Warszawy jest również park Moczydło, niedaleko którego znajduje się odnowiony kompleks otwartych basenów – z licznymi zjeżdżalniami, możliwością skoków na bungee etc.

Jak już wspomniano, położenie Woli zdecydowanie sprzyja rozwojowi biznesu. W dzielnicy powstał najwyższy budynek biurowy w Warszawie – Warsaw Spire, oddany do użytku w 2016 roku. Naprawdę warto zobaczyć ten wieżowiec, który na stałe wpisał się w panoramę Warszawy. Na granicy Woli i Śródmieścia powstaje z kolei Varso Tower – najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Będzie on liczyć aż 310 m, a na szczycie mają zostać udostępnione dwa tarasy widokowe. Według zapewnień inwestorów, już niebawem będzie oddany do użytkowania.

Dzielnica Wola – nowe inwestycje

 

Wola ma do zaoferowania nie tylko wspomnianą już, wciąż rozwijaną bogatą ofertę komunikacji miejskiej – w tym dwie linie metra, tramwaje i autobusy. Wciąż rozbudowuje się też infrastrukturę rowerową – na ten moment jest to ok. 26 km ścieżek rowerowych.

Na lata 2020–2023 przewidziano także budowę nowej linii tramwajowej, która będzie łączyła Wolę z Miasteczkiem Wilanów. Poprzez to nowe połączenie mieszkańcy zyskają szybkie i wygodne połączenie również z Dworcem Zachodnim, Ochotą, Mokotowem oraz Wilanowem.

Warszawa Wola – bogactwo terenów zielonych

 

Pomimo że Wola jest mocno rozwinięta biznesowo i mieszkaniowo, to jednak ma również bardzo dużo zieleni. Znajduje się tutaj aż 6 parków, 4 skwery i ogród. Do największych z nich należą:

  • park im. Edwarda Szymańskiego – 22 ha, znajdziesz tam m.in. urocze alejki, miejsce do rekreacji dla dzieci, miejsce do skoków na bungee,
  • park im. gen. Józefa Sowińskiego – 83 ha, z amfiteatrem na 3000 osób, miejsce wielu wydarzeń muzycznych i kulturalnych,
  • park Moczydło – 20 ha, uważany przez wielu mieszkańców za najpiękniejszy w stolicy; to tutaj znajdziesz m.in. najnowocześniejsze place zabaw oraz profesjonalne boiska.

Co jeszcze znajdziemy na Woli?

Wola posiada bogatą ofertę zakupową – w postaci trzech dużych centrów handlowych, takich jak Arkadia, Dom Mody Klif i CH Wola. Znajdują się tu też liczne szpitale i placówki medyczne, 8 placówek bibliotecznych, ale i miejsca o charakterze kulturalnym, takie jak Teatr Dramatyczny czy Scena na Woli. Można więc powiedzieć, że oferta dzielnicy jest kompletna. Co więcej, Wola słynie ze swoich placówek muzealnych. Do najbardziej znanych należą wspomniane już Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Woli.

Mieszkania Wola – jakie są ich wady i zalety?

 

Do głównych zalet mieszkania na Woli można zaliczyć:

  • bliskość centrum,
  • rozwinięte usługi i handel,
  • wiele terenów zielonych,
  • dużo miejsc pracy,
  • świetną komunikację miejska.

Wśród ewentualnych wad można wymienić:

  • dość wysokie ceny nieruchomości,
  • korki uliczne,
  • brak planów zagospodarowania przestrzennego.

Dzielnica Wola – dla kogo okaże się idealnym miejscem…?

 

Ze względu na położenie, intensywny rozwój biznesu, dostęp do placówek edukacyjnych i medycznych oraz zaplecza mieszkaniowego – jest to idealne miejsce dla osób zarówno pracujących, jak i studiujących. Dojazd do centrum z najdalszych zakątków dzielnicy zajmuje maksymalnie 20 minut. Nie bez przyczyny Wolę nazywa się „warszawskim Manhattanem”! Jest to również rejon, w którym przeprowadza się najwięcej działań rewitalizacyjnych w budownictwie starej części dzielnicy.

Na Woli z pewnością odnajdą się osoby lubiące wielkomiejskie życie. Blisko stąd do Śródmieścia, a jednocześnie w okolicy znajduje się wiele terenów zielonych. Życie na Woli sprzyja też aktywnemu stylowi życia. Paradoksalnie wadą mieszkania tu może się okazać intensywny rozwój dzielnicy. Jeśli miasto nie wprowadzi planów zagospodarowania przestrzennego i w porę nie zadba o rozwój komunikacji w biurowej części, mieszkańcy mogą utknąć w korkach na długie lata.

Warto podkreślić, że Wola jest bardzo atrakcyjna, jeśli chodzi o zaplecze rozrywkowe. Liczne muzea, kina, teatry, kluby, baseny czy hale sportowe sprawiają, że mieszkańcy nie będą się tu nudzić. W okresie letnim organizowanych jest wiele imprez plenerowych i sportowych.

Doskonałe dopełnienie stanowi bogata oferta edukacyjna tej dzielnicy. Mieszkańcy bez problemu znajdą tutaj wiele dobrych placówek edukacyjnych – zarówno państwowych, jak i prywatnych – dla dzieci i młodzieży w każdej grupie wiekowej.

Dzielnica Wola – jakie mieszkania sprzedają się najlepiej…?

 

Ze względu na biznesowy charakter okolicy nowe mieszkania sprzedają się bardzo szybko. Są to głównie apartamenty 2- i 3- pokojowe, ale i 1-pokojowe. Mieszkania 4- i 5-pokojowe cieszą się mniejszą popularnością.

Bliskość centrum oraz atrakcyjne lokale spowodowały, że Wola stała się jedną z najbardziej pożądanych dzielnic Warszawy. Nowe mieszkania bardzo szybko znajdują nabywców, mimo iż ich cena jest dosyć wysoka – sięga ona średnio ponad 12 tys. złotych za metr kwadratowy. Wynika to z faktu, iż wiele lokali buduje się w standardzie premium. Analizując popularność nieruchomości wśród klientów, można jednak stwierdzić, że Wola dogania Mokotów – który do tej pory od lat był preferowany w gronie wymagających klientów.

Czy warto więc też tu inwestować…? Zdecydowanie tak! Z racji bliskości centrum miasta i rozwojowego charakteru dzielnicy na pewno łatwo będzie znaleźć chętnego najemcę. Dodatkowo na przestrzeni lat ma się gwarantowany wzrost wartości nieruchomości.

Jeżeli nasz wpis przekonał cię do tego, że warto zamieszkać na Woli, lub jeśli chcesz zainwestować swoje oszczędności w apartamenty w tej dzielnicy – skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksową pomoc przy poszukiwaniu mieszkań w tej okolicy – zarówno tych na sprzedaż, jak i do najęcia. Jeśli zaś sam masz nieruchomość w tej dzielnicy i chcesz ją sprzedać lub wynająć – zespół naszej agencji również może Cię w tym wesprzeć: od profesjonalnego home stagingu, aż po szybkie sformalizowanie całej transakcji. Zapraszamy – będziemy Twoim przewodnikiem po Warszawie i pomożemy Ci znaleźć Twoje ukochane miejsce w stolicy!

 

Czytaj też: Sadyba – gdzie historia łączy się z prestiżem

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Dziękujemy za Twój komentarz



Twój adres email nie zostanie opublikowany, widoczne pola to imię i treść komentarza.

Inne artykuły, które polecam na naszym blogu LOMPERT Premium Real Estate

LOMPERT Premium Real Estate Sp. z o.o.
Ul. Aleksandra Gieysztora 6 lok. U2
02-999 Warszawa

partnerzy mls   partnerzy wspon